Olympic Spirit Track League results

The third Meet of the 86th season for the Olympic Spirit Track League held in Gregg/Hudson County Park on May 22. Director Al Long was ably assisted by coaches Sharon Nadrowski, Mercedes Alvarez; Lauren Enes ; Jose Bustamonte, Hans Parrado , Michelle Bernatowicz , Renee Johnston, Jeninifer Sparks, Richelle Kaulessar, Danny Hernandez, John Nagel and other volunteers.

Participating school:
OLC – Our Lady of Czestochowa, Jersey City
SAS  -Saint Augustine School, Union City
OLM – Our Lady Mercy, Jersey City
St. Al’s-Saint Aloysius, Jersey City
All Saints Academy, Bayonne
St. Henry, Bayonne
St. Francis Academy, Union City
SDA -St. Dominic Academy, Jersey City

Girls:

300 Yards (Age 3-5) Time (1:17)
1) Bridget Bailey, OLC; 2) Juliana Wilbeck, St. Henry; 3) Emily Sharp, St. Henry; 4) Kennedy Romanczuk, OLC; 5) Callie Leahey, St. Henry; 6) Olivia Enes, OLC

500 Yards (Age 6-7) Time (1:57)
1) Ryleigh Lynn, OLC; 2)Laura Cupido, OLC; 3) Madison McCrossen, All Saints; 4) Madison Romanczuk, OLC; 5) Veronica Lopez, SAS; 6) Habiba Johnson, St. Henry; 7) Joelle Stuart, OLC; 8) Jolie Martekk, OLC; 9) Alya Jaisinghani, OLC; 10) Skylar Gayoma, SAS

600 Yards (Age 8-9) Time (2:21)
1) Eva Nancy, OLC; 2) Emily Palomino, St. Henry; 3) Victoria Wilbeck, St. Henry; 4) Rose Arroyo, St. Henry; 5) Gabriella Wilbeck, St. Henry; 6)Isabella Castaneda, St. Francis; 7) Ava Maldonado, All Saints; 8) Teagon Rawley, St. Henry; 9) Ava Byrnes, SAS; 10) Valentina Lopez, SAS

600 Yards (Age 10-11) Time (2:15)
1) Livia B. Diakogiannis, All Saints; 2) Natalie Rivera, St. Henry; 3) Desiree Okonkwo, St.Henry; 4) Amanda Thomas, St. Henry; 5)Alyssa Palomino, St. Henry; 6) Tatiano Sirna, St. Herny; 7) Lilia Karpukhira, OLC

700 Yards (Age 12 and up ) Time (2:25)
1) Victoria Okonkwo, St. Henry; 2) Caitlin Quintos, OLM; 3) Alexa Janeczko, St. Dominic; 4) Daniella Skop, OLC; 5) Alessandra Castaneda, St. Francis; 6) Leila Taveras, All Saints; 7) Anne Marie Clores, OLC; 8) Natalia Sirna, St. Henry

Boys

300 Yards (Age 3 -5 ) Time (1:09)
1) Aryav, OLC; 2)Grayson Wasilewski, All Saints; 3) Rory Valdes, All Saints; 4) Beckett Kraus, OLC; 5) Chase Morris, St. Henry; 6) Arjun Nagle, OLC; 7) Gabriel Enders, St. Henry; 8 ) John Fortune, All Saints; 9) Jacob Cinque, St. Henry; 10) Daniel Serafin, St. Henry

500 Yards (Age 6-7) Time (1:51)
1) Aedan Mont, St. Henry; 2) Sebastiano Diakogiannis, All Saints; 3) John Castaneda, St. Francis; 4) Owen Samuelsen, OLC; 5) Kallen Grahm, OLC; 6) Joshua Cinque, St, Henry; 7) Andrew Serafin, St. Henry; 8) Mikey Sharpe, St. Henry 9) Xavier Otero , SAS; 10) Nicholas Aceveco, All Saints

600 Yards (Age 8-9) Time (2:21)
1) Reed Garber, OLC; 2) Darius Montecasrto, St. Henry; 3) Robert Pinzon, SAS; 4) Lucas Luzuriaga, SAS; 5) Jaysen Bernabe, SAS

600 Yards (Age 10-11) Time (2:13)
1)Ktan Melendez, OLC; 2) Isiah Lewit, St. Francis; 3) Miguel Luzuriaga, SAS; 4) Jasper Schwamberger, OLC

700 Yards (Age 12 and older) Time (2:02)
1) Matthew Califano, OLC; 2) Alexander Califano, OLC; 3) Dominic Okonkio, St. Henry; 4) Tim Lupberga, OLC; 5) Brian Ellerson, St. Henry