Olympic Spirit Track League results

Results for week 5 for the Olympic Spirit Track League held in Gregg/Hudson County Park. Director Al Long was ably assisted by coaches Sharon Nadrowski, Mercedes Alvarez; Jose Bustamonte, Hans Parrado , Michelle Bernatowicz , Renee Johnston, Jeninifer Sparks, Richelle Kaulessar, Danny Hernandez, John Nagel and other volunteers.

Participating school:
OLC – Our Lady of Czestochowa, Jersey City
SAS -Saint Augustine School, Union City
St. Al’s-Saint Aloysius, Jersey City
All Saints Academy, Bayonne
St. Henry, Bayonne
St. Francis Academy, Union City
SDA -St. Dominic Academy, Jersey City

Girls:

400 Meters (Age 3-5) Time: 1:50
1)Madison McCrossen, All Saints; 2)MadisonRomanczuk, OLC; 3) Chloe Olmo St. Henry; 4) Jada Johnson, St. Al’s; 5) Mira Rao, OLC; 6) Tess Sumulong, St. Al’s; 7) Cayden Grubbs, ST. Al’s; 8) Sara Manley, St. Henry; 9) Juliana Wilneck, St. Henry; 10)KenzieOlmo, St. Henry

600 Meters (Age 6-7) Time 2:29
1)Victoria Wibeck, St. Henry; 2) Ryleigh Lynn, St. Henry; 3)Catarina Rubies, OLC; 4) Anna Laura CupidoCarlorosi, OLC; 5) Mattisenfedrow, St. Al’s; 6) Tiara DelosSantos; St. Al’s; 7) AmiataSysavne, St. Henry0

600 Meters Yards (Age 8-9) Time 2:16
1)Amanda Thomas, St. Henry; 2) Leyla Ziemba, St. Francis; 3) Desiree Okonkwo, St. Henry; 4 )Rose Arryo, St. Henry; 5) Emily Palomino, St. Henry; 6) Natalia Japaz, St. Al’s 7) Tatiana Sirna, St. Henry; 8)MalhosaSysavne, St. Henry; 9) Hanna Schuitema, OLC; 10) Amanda Hitlan-Olesen, All Saints

1200 Meters (Age 10-11) Time 4:55
1) Livia B. Diakogiannis, All Saints; 2) Victoria Okonkwo, St. Henry; 3) Rowan Quintyn, St. Al’s; 4) Kayla Cyrus, St. Al’s; 5) Anne Marie Clores, OLC; 6) Alyssa Palomino, St. Henry; 7) Sarai Rivas, ST. Al’s

1500 Meters (Age 12-14) Time 5:04
1)Mia Martinko, St. Dominic ; 2) Isabella Carlomango, St. Dominic; 3) KarismaGarica, All Saints; 4) Daniella Skop, OLC; 5)Caitlin Quintos, Our Lady of Mercy; 6) Alexa Janeczko, St. Dominic7) Jaylan Orefice, SAS; 8) Hannah Delaney, All Saints; 9) Natalia Sirna, St, Henry

Boys

400Meters (Age 3-5) (Time 1:43)
1)Sebastian Diakogiannis, All Saints; 2)Michael Sharp, St. Henry; 3) Ivan Sumulong, St. Al’s; 4)Andrew Serafin, St. Henry; 5) Isaac Vergara, St. Henry; 6) Kevin Osorio, SAS; 7) Jorge Javier, All Saints; 8) Christian Simbulan, St. Al’s; 9) Alexander Cajes, St. Al’s

600 Meters (Age 6-7) Time 2:35
1)Ben Cuttruff, St. Henry; 2) Zachary Ziemba, St. Francis; 3)Joshua Cinque, St. Henry; 4) Rafael Reyes, OLC; 5) Daniel Osino; SAS;6) Nikko Marquez, SAS; 7) Dean Jaiswal, OLC; 8) Thomas LaPointe, St. Al’s 9) SachinBridgmohan, St. Al’s; 10) Alec Feliciano, St. Francis

600 Meters (Age 8-9) Time (2:10)
1)Sam Geiger, All Saints; 2))Andrian Navarro, SAS; 3) Matthew Jureta, OLC; 4) Daniel McCarthy, St. Al’s; 5) Christopher Sines, All Saints; 6) Matthew Olesen, All Saints; 7) Luiz Takata, OLC; 8 ) Lucas Luzuriaga, SAS; 9) Joshua Torres, St. Henry; 10) Andrew Toledo, SAS

1200 Meters (Age 10-11) Time (4:03)
1) Matt Califano; OLC; 2) Alex Califano, OLC; 3) Otavio Rubies, OLC; 4) Kyan Melendez, OLC;5)Miguel Luzuriaga, SAS; 6) Nicholas Martinez, St. Francis; 7) Antonio Takata, OLC; 8) Brian Ellerson, St. Henry; 9) Jacob Vazquez, St. Al’s; 10) Daylan Frias, St. Al’s

1500 Meters (Age 12-14) Time 5:33
1) Luke Rostam; St. Henry;2) Dominic Okonkwo, St. Henry; 3) Samyak Jain, St. Henry; 4) Brandon Maniego, All Saints; 5) Shawn Orefice, SAS; 6) KacperChojnowski, All Saints;